Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv

Haberler - 10 KASIMDA KÜRT AÇILIMINI TARTIŞMAK - www.magicfm92.com.tr
   
 10 KASIMDA KÜRT AÇILIMINI TARTIŞMAK

10 KASIMDA KÜRT AÇILIMINI TARTIŞMAK
 Yazı Boyutu

 Tarih : 12.11.2009 - 18:48:39


Bu yazının konusu, Kürt Açılımı kapsamında yapılacak hukuki ve politik değişiklikler değil, açılımının hükümet tarafından ileri sürülen temel gerekçesinin/lerinin değerlendirilmesi olacaktır.

 

Bu yazının konusu, Kürt Açılımı kapsamında yapılacak hukuki ve politik değişiklikler değil, açılımının hükümet tarafından ileri sürülen temel gerekçesinin/lerinin değerlendirilmesi olacaktır.

 

10 Kasım 2009’da AKP Hükümeti Temmuz 2009’dan bu yana devam eden psikolojik hazırlık döneminden sonra Kürt Açılımı’nı TBMM’de tartışmaya açacak. Bu tartışmalar sırasında Hükümetin Kürt Açılımı’nın en azından kısa vadeli önlemlerini açacağı beklentisi hakim.

Başbakan Erdoğan, Kürt Açılımını gerekçelendirirken ortaya bir temel neden koymuştur. Çok insani olduğu tartışmasız olan bu gerekçe, “Anneler daha fazla ağlamasın” gerekçesidir. 1984 yılından buyana PKK terörü neticesinde Genelkurmay Başkanlığı verilerine göre 5669 insan hayatını kaybetmiştir. Bunların, 4241 asker, 217 polis, 1378 köy korucusu, 211 devlet memuru, 21 yurttaştır. Güvenlik güçlerinin PKK terörünü engellemek amacı ile gerçekleştirdiği operasyonlarda ise 29.639 PKK’lı hayatını yitirmiştir. Bir ülkenin 35.308 sayıda insanını yitirmesi başlı başına bir trajedidir.

Bu trajedinin nedeni ise Türkiye Cumhuriyeti değildir. Bu trajediyi başlatan ve büyük bir şevk ile sürdüren PKK’dır. İlk kanı akıtan ve akıtmaya devam eden PKK’dır.Pusu kuran, tuzak atan, arkadan vuran, 386 çocuğu, 350 kadını katleden, 386 toplu katliam düzenleyen PKK’dır. Diğer bir değişle, Başbakan Erdoğan’ın durdurmak istediği “Annelerin gözyaşlarının akmasına neden olan” PKK ve onun gerçekleştirdiği terör eylemleridir. Ancak, bu izah bize sadece gerçeğin küçük bir bölümünü gösterir. Gerçeğin diğer büyük bölümüne bakınca, PKK’nın kökleri 1800’lere dayanan bir siyasetin, “Doğu Sorunu” siyasetinin devamı olduğu görülür.

Doğu Sorunu”, Türk milletinin Anadolu’dan tasfiyesi ve Malazgirt Meydan Muharebesinin rövanşının alınmasıdır. PKK terörü, Yunan isyanı, Sırp isyanı, Bulgar İsyanı, Ermeni terörü, Yunan işgal girişimi sonrasında Doğu Sorunu’nun 20. Yüz Yılın sonunda geliştirdiği projedir. Ortaya çıktığı ilk dönemde Sovyetler Birliği tarafından desteklenmiş olması onun Hristiyan Batı’nın Anadolu’nun Türksüzleştirilmesi olmadığı anlamına gelmez. Aksine Stalin’in 1940’da, “Anadolu’da 6 milyon Türk var. Onları Asya’ya süreceğim” dediği hatırlanır ise Moskova’da çarların geleneğinin devam ettiği görülür. Özetle, annelerin gözyaşlarının nedeni olan PKK terörü Türk milletinin Anadolu üzerindeki hukukunu sona erdirmeyi hedefleyen bir projenin aracıdır.

PKK bu emperyalist proje ile kendi projesini “senkronize” etmeye çalışmıştır. PKK’nın projesi ise Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Irak’ın kuzeyi, İran’ın güneybatısı Suriye’nin kuzey doğusundan oluşan bir birleşik Kürdistan’ın kurulmasıdır. PKK, bu hedefinden vazgeçmemiş sadece aşamalı bir hale getirmiştir.

Böyle bir projenin durdurulmasını hedefleyen bir siyasal projenin “Annelerin gözyaşlarının durdurulması” üzerine inşa edilmesi duygusal açından halk desteği kazanmak için ilk bakışta çok cazip gelse dahi açılımı çok çürük bir politik zemine çekmektedir. Çünkü, PKK ve arkasındaki güçler açısından nihai hedef Türkiye’nin bölünmesidir. PKK terörü, Türkiye’nin iç dinamiklerinin ürettiği bir iç çatışma olmaktan ziyade dış dinamiklerin etkin olduğu bir dolaylı saldırı sürecidir. Bundan dolayı, “Annelerin gözyaşlarının durdurulması” görünürde PKK’nın ancak gerçekte Doğu Sorunu projesinin sahiplerinin tatmin edilmesine bağlıdır.

Bir milletin hukukuna yönelik saldırılar ile mücadele edilirken “Annelerin gözyaşları üzerine “ siyaset kurulamaz. Çanakkale muharebelerinde veya Sakarya muharebeleri sırasında da annelerin göz yaşları akmıştır. Bu savaşın durdurulmasına ve Türk milletinin emperyalist saldırı karşısında hukukundan vazgeçmesine neden olmamıştır. Ayrıca bir ülkenin ve milletin varlık ve birliğini daha ağır bir şekilde tehdit altına sokma potansiyeli olan adımlar “Annelerin çok daha fazla gözyaşı dökmesine” neden olabilir.

Üstelik, Amerikan ordusu, Amerikan menfaatlerini korumak adına, Kore’den Vietnam’a, Irak’tan Afganistan’a ve dünyanın bir çok yerine müdahale eder ve kayıplar verirken, ölen Amerikalı askerlerin anneleri yok mudur? Türk askeri, dünyanın dört bir köşesinde değil, kendi yurdunda istiklal ve milli bütünlüğünü korurken, şehit düşmektedir. Onların anneleri ağlamaktadır ancak onların annelerini gözyaşları binlerce annenin gözyaşı dökmesini de engellemektedir.

* 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı


  Editör :  Editör

1632 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  www.magicfm92.com.tr

 Kategori ¬ Haberler

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 
 Köşe Yazıları

İlhan ALPBOĞA

İlhan ALPBOĞA ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Mart 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 4
 Bugün : 335
 Dün : 330
 Toplam : 1050465
 Ip No : 3.215.180.226
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.5096 7.5231
  Euro 6.9113 6.9571
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

 Posta Oku                              © Copyright - 1992- www.magicfm92.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.