Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv

Haberler - Recai Başkandan Ruhi Ayhana Sen Liboşmusun? - www.magicfm92.com.tr
   
 Recai Başkandan Ruhi Ayhana Sen Liboşmusun?

Recai Başkandan Ruhi Ayhana Sen Liboşmusun?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 8.5.2010 - 00:48:15


Magic FMin konuğu olan Başkan açıklamalarını sürdürüyor. İşçiyi tehdit edenlerle hukuk yolu ile hesaplaşacağız. Dengeleri yeniden kuracağız. Haddehane meydanında işçinin haklarını konuşacağız diyen Başkan Mücadeleye devam işareti verdi.

 

Türk Metal Sendikası’nın Kardemir’deki yetki mücadelesini sürdüren Recai Başkan Magic FM de İlhan ALPBOĞA’nın konuğu oldu. Yaklaşık bir saat süren radyo programında Başkan çok önemli açıklamalar yaptı.

KARDEMİR GENEL KURULLARI NEDEN HALKA KAPALI
Recai Başkan’ın geçtiğimiz günlerde yapılan Kardemir Genel Kurulu ile ilgili açıklaması aynen şöyle;

Daha düne kadar herkes kaderine razı gibiydi. Kardemir Genel kurulunun kamuoyuna ve basına kapalı olmasına hala birileri tepkisiz. Örneğin basın. Neden kapalı kapılar ardında yapıyorsunuz bu genel kurulu diye sormuyorlar.

Ene son 2001 yılındaki genel kurul, fabrika içindeki yemekhanede yapılmıştı. Başta işçilere açık olmak üzere herkese açıktı. Daha sonra yapılan genel kurullarda bırakın işçiyi, basını, sendikacılar bile alınmadı. Bu genel kurullarda kamuoyunun bilmesi ve tartışmaya açılması gereken kararlar alınıyor.

Sendika, Kardemir yönetimi ile işbirliği içine girmesi ile başta işçinin hakları gasp edilmeye başlandı. Yapılan haksızlıklar var. İşçinin hakları gasp edildi. Sendika bu genel kurullarda neden yok ve neden sesini çıkaramıyor. En son genel kurulda haddeciler ve sanayiciler sesini çıkardı.

Sayın Pehlivan Baylan ne diyor. Burayı sizlere yedirmezler, siyasi mücadeleleri sizi yesin mi diye verdik zamanında diyor.

Sayın Ahmet Nur Çebi çıkıyor sendika genel başkanını görevine geri çağırıyor.

Karabük TSO Başkanı Pehlivan Baylan, Haddeciler Dernek Başkanı Gökalp Büyükbektaş, Kardemir yönetimine yanlış yapıyor diyorlar. Tüm Karabük, Kardemir’deki bazı uygulamaların aynı şekilde yanlış olduğunu belirtiyor. Neden sendika susuyor.  Çünkü şu anki Kardemir yönetimi ile çıkar iş birliğinde.

15.09 1993 yılında SPK Başkan Yardımcısı Hülya Kemahlı imzasıyla Kardemir ile ilgili alınan kararda Kamil Güleç’in yaklaşık (Eski para birimi ile) 228 Milyar TL örtülü kazanç elde ettiği ve bu kazancı geri iade etmezse mahkemeye verilmesi belirtilmişti.

Peki, ne oldu 14 Mayıs 1994 Genel Kurulunun tutanağına bakın. SPK kararları ortadan kaldırılıyor. Kamil Güleç’in SPK kararına göre mahkemeye verilip verilmemesi oylandı ve mahkemeye verilmeme kararı çıktı.

Demek ki genel kurullarda bu tür kararlar alınıyor. Şimdi soruyorum. Bu belirtilen SPK Kararı ve Genel Kurul kararı yalan mıdır?

Benim dönemimde Kardemir Genel Kurulları her kesin gözü önünde açık ve net yapılırdı. Her kes düşüncesini net açıklardı. Kimse susturulmaz, dışarı çıkarılmazdı.

Kardemir Çalışanları Vakfının elinde bulundurduğu hisse gücü nedeniyle A Grubu adına 4 yönetim Kurulu üyelerini sendika neden seçmiyor.  Çalışanlar A Grubunda %51.8 hisse çoğunluğunu elinde taşıyordu.  Şimdi ne halde bilemiyorum.

Şimdi herkes neden karşı bunlara çünkü ana sözleşmeyi ortadan kaldırdılar. Kardemir yönetimi 2-3 ailenin bireyleri ile oluşuyor.

Allah aşkına çalışanları temsilen, A Grubunu yönetimde kimler temsil ediyor. Mutullah Yolbulan mı, oğlu mu, kardeşi mi, Kamil Güleç mi, oğlu mu?

Kardemir işçisini, şehirde sanayiciler, haddecileri, demir tüccarlarını, nakliyecisini bunalıma sürükleyen tüm bu gelişmeler sendikanın uygulamaları sonucu ortaya çıkmıştır. Sendika artık bu işçiyi temsil edemez hale gelmiştir.

GENEL MÜDÜR FADIL DEMİREL’İN “İŞÇİ SERBESTTİR” AÇIKLAMASINA RECAİ BAŞKAN’DAN AÇIK TEŞEKKÜR.
Kardemir Genel Müdürü Fadıl Demirel taptığı basın toplantısında, sendikal yetki mücadelesi sırasında işçinin sendika tercihi ile ilgili şok açıklamalarda bulundu.

Fadıl Demirel “İşçi sendikal tercihinde benim işçilerim serbesttir. Bizim işçilerimizin hür iradesi ile hareket edeceğine inanıyorum. Benim işçim kişilikli onur sahibidir. Benim işçim akıllıdır.

Kardemir’in, Karabük’ün ve ülkesinin hayrına karar alacağına inanıyorum.  Kimse işçiyi akılsız sanmasın. İşçi hür iradesi ile en doğru kararı verecektir.” Diye konuştu.

Recai Başkan Fadıl Demirel’in bu konuşması karşısında şu açıklamalarda bulundu;

Sayın Genel Müdür Fadıl Demirel, demokrat bir kişidir. Kişi olarak beğendiğim bir insandır. Sayın Demirel şu an doğaldır ki, patronlarla ve onlarla işbirliği yapan sendikacılar ile uyumlu çalışmak zorunda.

Dünkü açıklamasından dolayı Sayın Fadıl Demirel’e gönülden teşekkür ediyorum. Yaptığı işle ilgili gönlünden geçeni söylüyor.

Sayın Demirel’in söylediklerinin altına imzamı atarım. Kardemir işçisinin hür iradesi ile kararını verecektir bende aynen katılıyorum. Sayın Demirel’in açıklaması önemli ve ona yakışan bir açıklama. Tekrar söylüyorum altına imzamı atarım.

Hiç kimseyi yormayalım. Çağrımı yeniliyorum. Fabrikanın çıkışına sandığı noter huzurunda koyalım. Türk Metal’e %55’in altında oy çıkarsa ben tası tarağı toplayıp gideceğim. Bakın hür irade nasıl gösterilir işte böyle.

Hatta iddiayı biraz daha yükseltiyorum ve Türk Metal’e %60’ın altında oy çıkarsa yine çeker giderim. Genel Müdür de hür irade diyor ya, işte hür irade budur. Hadi gelin sandığı koyalım. % Feridun Tankut kendine güveniyorsa koyalım sandığı ortaya.

İŞÇİYİ TEHDİT EDENE DAVA AÇILACAK
Tüm Kardemir çalışanlarına sesleniyorum. İşçi korkuyor deniliyor. Siz korkmuyorsunuz. Asıl huzurları ve rahatları kaçacak insanlar korkuyor ve sizi tehdit ediyorlar.

Sayın Ruhi Ayhan ve Şube Yöneticileri aylardan bu yana suç işliyorlar. İlgili madde gereğine aykırı hareket ediyorlar. Türk Metal’e geçeni işten atarız, huzurunu kaçırırız şeklinde tehdit yapıyorlar. Bu suçtur. 6 aydan, 2yıla kadar hapis cezası var. İlgili yasa budur.

İşçiyi tehdit edemezsiniz. Hakkınızda davalar açılacaktır. Yerler belirtilecek, şahitler olacak, haklarında ağır davalar açılacak. Akıllarını başlarına alsınlar. Ben hiçbir işçiyi tehdit etmem. İşçiyi tehdit eden alçak ve korkak kişilerdir. Bırakalım işçiyi sayın genel müdürün de ifade ettiği gibi özgür iradesini kullansın.

RECAİ BAŞKAN “BEN PATRON DÜŞMANI DEĞİLİM”
Ben patron düşmanı falan da değilim. Kardemir birkaç aile ile değil geniş tabanla yönetilmeli. Biz sanayicisi ile esnafı ile işçisi ile yani herkesle saygın bir yapı içinde uzlaşmaya geliyoruz.

Ellerinden hakkı alınan kişilerin hakları için geliyoruz. Karabük’te 36 haddehane var. Hepsine kütük verip işçi çalıştırmasını istiyoruz. Bizim tek amacımız bu. Sağlıklı ve adil bir kütük dağıtım yapıldığı zaman sorunlar ortadan kalkacaktır. İmtiyazlı satıştan dolayı Kardemir üzerinden haksız para kazanıyorsunuz. Kardemir kazansın bu parayı ve işçisine daha iyi maaş versin.

Ben işçiyi hiçbir zaman kandırmadım. 2002 yılında ücretsiz izinle yapıldı. Hesabı kesilenler oldu. Baskı ve sürülen işçi oldu. Benim dönemimde bunların hiç biri olmadı. Evi aranıp tehdit edilen var. Ben işçiye hiç yalan söylemedim.

Ben çıktım zaman zaman haddehane meydanında işçilerle her şeyi paylaştım. Siz Sayın Tankut’u hiç işçi arasında gördünüz mü? Bir insanın hiçbir suçu günahı yokken hesabını kesmek insanlıkla bağdaşmaz. Bu mücadele de hiç tereddütsüz ölümü göze alırım.

İşçi kandırıldı, işçiye yalan söylendi. Bana iftira atanlara, ispat edemezseniz ispat edin dedim edemediler. Yalanları bumerang gibi kendilerine döndü ve vurdu.

RECAİ BAŞKAN “RUHİ AYHAN, SEN LİBOŞ MUSUN?”

Kardemir işçisini Şenel Oğuz, Ruhi Ayhan, Recep Akyel ve diğerleri kandırdı. 27.02.2002 tarihli toplantıda, hakları ellerinden alındı. 5. Dönem toplu iş sözleşmesinde alınan %42 zamları geri vereceğiz bir yıl sonra deyip ellerinden alındı. Bunun adı işçiye hileli yol ile haklarını gasp etmektir. Ne utanç vericidir ki bunu yapan bir sendikadır. Bunlarla ilgili dava açacağız. Birçok davalar açacağız.  

%42’lerin geri alınmasında sadece sendikanın Karabük Şube yöneticilerinin imzası var. Genel Merkez yöneticilerinin imzası neden yok. O dönem ki şube başkanı Ruhi Ayhan’a soruyorum, Genel Merkez yöneticilerinin imzası olan toplu sözleşmeyi iptal etmek sana mı düşmüş. Sen fedai misin, liboş musun? Bunun hesabını vereceksin Ruhi Ayhan. O dönem Osman Nuri Bal genel merkez yöneticisiydi. Ben buna imza atmam dedi. Ruhi Ayhan hem kendini, hem de o dönem ki şube yöneticilerini yaktı. Ruhi Ayhan’ı buradan uyarıyorum. İşçinin üzerine gitme, bunaltma. %42’zamlarının geri alınmasında sadece senin imzan var. Ne yüzle çıkıyorsun işçinin karşısına.

Benim ve yakın çalışma arkadaşlarımla ilgili seviyesiz laflar kullanıyormuş, dikkat etsin konuşmalarına altından kalkamayacak konuşmalar yapmasın. Kendisine yine Liboş Ruhi Ayhan diyorum. Kendine bu lafı yakıştıramıyorsa, gitsin mahkemeye versin.

1200’ün üzerinde arkadaşla yüz yüze görüştüm, toplantı yaptım. Kessinler de bir arkadaşımın hesabını bu toplantılara katılıyor diye göreyim bakalım. Karabük’ü dar ederim onlara. İşçi arkadaşlarım biraz daha sabretsin. En fazla iki ay sonra herkes hak ettiği yeri bulacaktır. İşçi kardeşlerim kaybettiği hakları geri alacaktır.

  Editör :  Editör

2593 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 36 Puan Verildi
 Kaynak :  İlan Alpboğa

 Kategori ¬ Haberler

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 
 Köşe Yazıları

İlhan ALPBOĞA

İlhan ALPBOĞA ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ağustos 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 9
 Bugün : 329
 Dün : 257
 Toplam : 956881
 Ip No : 35.172.233.2
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.1593 7.1722
  Euro 6.7664 6.8112
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

 Posta Oku                              © Copyright - 1992- www.magicfm92.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.