Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv

Haberler - MİNİKLER OKULA ERKEN BAŞLADI - www.magicfm92.com.tr
   
 MİNİKLER OKULA ERKEN BAŞLADI

MİNİKLER OKULA ERKEN BAŞLADI
 Yazı Boyutu

 Tarih : 13.9.2011 - 11:32:52


Karabükte ilköğretim okulunda 2 bin 814 öğrenci ilköğretim birinci sınıfa başlarken, okul öncesi eğitimde anasınıfı ve anaokulunda da 2 bin 235 çocuk da ilk kez okulla tanışmış oldu.

 

2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı, minikler için erken başladı. İlköğretim birinci sınıf ve anaokullarına yeni başlayan öğrenciler için hazırlanan 'Uyum Programı' kapsamında minikler erken ders başı yaptı. Okulla ilk defa tanışan kimi öğrenciler, anne ve babalarından ayrılmak istemezken, kimisiyse okulun ilk gününü oyun oynayarak eğlenceli bir şekilde değerlendirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı'nca minik öğrencilerin okula alışmalarının kolaylaştırılması amacıyla daha önce uygulamaya koymuş olduğu 'uyum programı', 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte yeniden hayata geçirildi. Bu kapsamda da pilot illerden olan Karabük'te ilköğretim okulunda 2 bin 814 öğrenci ilköğretim birinci sınıfa başlarken, okul öncesi eğitimde anasınıfı ve anaokulunda da 2 bin 235 çocuk da ilk kez okulla tanışmış oldu. Kent genelinde toplam 5 bin 59 öğrenci bugün ilk kez ders başı yaparken, anne ve babaları da onların bu heyecanına ortak oldu. Okul içersinde objektiflere renkli görüntüler yansırken, kimi öğrenciler anne ve babalarından ayrılıp okula gitmek istemedi. Bazı öğrenciler ise sınıflarda bulunan oyuncaklarla birlikte ders başı yapması ve verilen aralarda diğer arkadaşlarıyla oyunlar oynayıp, keyifli anlar yaşaması da dikkatlerden kaçmadı.
OKULLAR RESMİ OLARAK 19 EYLÜL'DE AÇILACAK
İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Beşler'de Anayasa İlk Öğretim Okulu ve Şehit Mehmet Esen Anaokulu'nu gezerek minik öğrencilere balon ve çikolata ikram etti. Beşler, burada İHA'ya yaptığı açıklamada 'Uyum Programı' kapsamında çocukların okula iyi bir başlangıç yapabilmeleri, okul kaygısının giderilmesi, sosyal ve sportif etkinliklerle öğrenme ortamının tanınması ve sevilmesinin yanında okul kurallarının öğretmenler vasıtasıyla anlatılması amaçlandığını söyledi.
Milli Eğitim Müdürü Beşler, bugün ders başı yapan miniklerin, 16 Eylül'e kadar okula gelerek burada kendilerini yeni eğitim-öğretim dönemine hazırlayacaklarını da belirterek, " 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı ise, resmi olarak 19 Eylül 2011 Pazartesi günü başlayacak. Eğitim-öğretim yılının ilk yarısı 20 Ocak 2012 Cuma günü sona erecek ve yarıyıl tatili 23 Ocak-3 Şubat 2012 tarihleri arasında yapılacak. Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısıysa 6 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve ders yılı 8 Haziran 2012 Cuma günü sona erecek. Okul öncesi eğitim ve 1. sınıflarda 1 Haziran'da başlayan kayıtlar halen devam ediyor. Bugün itibariyle okul öncesi kayıt sayımız 2 bin 235, birinci sınıfa kayıt olan öğrenci sayımız ise 2 bin 814'dür. Okul öncesi eğitimin zorlunlu kabul edildiği illerden birisi olan Karabük'te okul öncesi okullaşma oranımız 5 yaşta yüzde 90'na ulaşmıştır. Yüzde 10'luk kısmı ise genelde taşımalı kapsamda olup da taşınamayan öğrencilerdir. 2010 -2011 Eğitim Öğretim yılında 4-5 yaşta Karabük okul öncesi okullaşma oranı yüzde 53.21 olarak gerçekleşirken, Türkiye ortalaması olan yüzde 43.10'nun üzerindedir.
HEM EĞLENİP HEM DE ÖĞRENECEKLER
Öte yandan, eğitim-öğretime yeni başlayacak öğrencilere uygulanacak programsa, okul öncesi öğrencilerinden farklı olduğuna dikkat çeken Beşler, " Öğrencilerin söz konusu programda okulun basit kuralları ile tanıştırılarak, ders ve teneffüs saatlerine uyum sağlamalarına yönelik uygulamalar yapılacak. İlk gün öğrenciler okul personeli ile veliler ve öğrenciler tanıştıktan sonra okul tanıtılacak ve hangi bölümlerin hangi amaçlarla kullanıldığı anlatılıyor. Daha sonraki günlerdeyse öğretmenler tarafından öğrencilere öyküler okunup, masallar anlattırılacak, serbest konulu resimler yaptırılarak okul ve sınıf düzenine ilişkin uygulamalar gösterilecek. Öğrenciler uyum programı kapsamında sporla da tanıştırılacak. Beden eğitimi için öğrenciler bahçeye çıkarılarak çeşitli çalışmalar yaptırılacak. Öğrenciler için ayrıca defter, sınıftaki tahtayı ve sınıf içi araç-gereçleri kullanma, kalem tutma gibi eğitimlerde düzenlenecek
ÖĞRENCİ VE VELİLERE MEKTUP
Milli Eğitim Müdürü Mehmet Beşler, Karabük'te özellikle Üniversite ve Lise sınavlarında elde edilen başarının en büyük etkenin anne ve baba olduğunu altını çizerek, amaçlarının okulları dört duvar içersinde olan bir eğitim yuvasından ziyade ev ortamı oluşturma çabasında olduklarını söyledi.
Beşler, eğitimin doğumla başlayıp hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu ve hayat boyu sürecek öğrenmenin temellerinin ise ilk altı yaşta atıldığını belirterek şunları söyledi:
" Kentteki okullarımızın tamamı yeni eğitim öğretim dönemine hazır. Okulları dört duvar içinde çevresi duvarlarla sarılı bir sığınıktan ziyade ev ortamı haline getirmek lazım. Okullarımız evimiz, evlerimiz okul olmalı. Bunun için anne ve babaya büyük görevler düşüyor. Evde anne baba kitap okusa çocuklarda ona meyilli olur. Karabük'te biz yıllardır başarıyı böyle yakaladık. Bu senede okul öncesi eğitimde hem öğrencilere hem de velilere birer mektup gönderdik. Bu mektupta okul öncesi eğitimin önemi, öğrencilere verilen eğitim hakkında bilgiler veriliyor."


  Editör :  Editör

1546 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  www.magicfm92.com.tr

 Kategori ¬ Haberler

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 
 Köşe Yazıları

İlhan ALPBOĞA

İlhan ALPBOĞA ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Temmuz 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 164
 Dün : 288
 Toplam : 945629
 Ip No : 18.206.238.176
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 6.8519 6.8642
  Euro 6.3481 6.3901
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

 Posta Oku                              © Copyright - 1992- www.magicfm92.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.