Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv

Haberler - Radyoların Müzik Politikaları - www.magicfm92.com.tr
   
 Radyoların Müzik Politikaları

Radyoların Müzik Politikaları
 Yazı Boyutu

 Tarih : 19.2.2013 - 07:48:21


Rodyomen Radyoların son dönemde izlediği müzik politikasını değerlendirdi.

 

    Radyoların son dönemde izlediği müzik politikasını değerlendirmek istiyorum sizlerle. Öncelikle Ulusal radyoların birbirinin kopyası olma özelliği devam ediyor. Powertürk müzikal anlamda diğer radyolara örnek oluşturuyor, ulusal radyolarımızın çoğu listelerini hazırlarken mutlaka Powertürk’ün listelerine bakıyor ve referans alarak kendi listelerini düzenliyorlar, aslında Powertürk listelerinin kalitesinden kazanmıyor daha az reklam yayınladığı için tercih ediliyor.
    Diğer ulusal radyolar bunun farkında değil yoksa bana göre müzik kalitesi çok yüksek değil. Radyo Müzik haraketli şarkılar yayınlıyor tarzıyla alternatif oluşturmaya başladı. Şafak Karaman Radyo Müzik’te belki birçok insanın fark etmediği detayları alışıla gelmiş format yayıncılığının dışına çıkarttı, bu detaylar radyo Müzik’e dinleyici kazandıracaktır. Şafak Karaman Radyo Müzik’te program yapmalı bir dönem Best FM’de yaptığı programı burada yaparsa radyoya katkısı olacaktır, onun dışında cıngıllar da onun sesini duymak biraz itici geldi bana sesinin kötü olduğundan değil fakat farklı bir ses olması bence daha doğru bir tercih olur.
    Show Radyo TMSF tarafından tekrar satışta ama bu radyonun çok eleştirilecek yönü var en başta bu radyo yönetim olarak başarısız müzikal kalite olarak Türk popunun lideri sloganını hak etmiyor çünkü artık bu radyonun listelerini merak eden dahi yok. Daha fazla bir şeyler söylememe gerek yok sanırım.
    Radyo Viva’ya gelelim bu radyo istasyonun müzik politikası Türkçe pop ve fantezi. Bu radyo istasyonunda müzikal bir sıkıntı var eski havası yok sıradanlaştı diyebilirim. Şarkılar arası geçiş felaket kim hazırlıyorsa bilgisayara şarkıları sıralatıp müzik direktörü olduğunu düşünüyor olmalı müzik direktörlüğü sadece bilgisayara şarkı yükleyip sırala tuşuna basmak değil radyo Viva müzikal olarak tercih edilen bir radyo insanların hafızasında kötü bir yer bırakmadan hemen müdahale edilmeli…
    Best FM’in şuan bir müzik direktörü var mı bilmiyorum ama bu radyoda zaten ağırlıklı olarak programcılar listelerini oluşturuyor çok fazla müzikle ön planda olmadıkları içinde çok söz söylemeye gerek yok ama Ceyhun Yılmaz yaptığı seçimlerle müzikal ziyafet veriyor diyebilirim.
    Radyo Turkuvaz Gönül Dostu Füsun ile bir ivme kazandı ama geçmişten gelen bir alışkanlık mıdır bilmiyorum ya da programcılar hala listelere müdahale ediyorlar mı bilmem ama bu radyoda şarkılar arası geçişlerde problem var fantezi bir şarkı dinlerken ardından öyle bir şarkı çıkıyor ki kanalı değiştirmek zorunda kalıyoruz…
    Radyo D Müzikal anlamda gerileyen radyo istasyonlarımızdan eski tadı yok ama diğer radyolara göre en büyük avantajı sıralama şarkılar arası geçişler doğru işliyor.
    Kral FM tekrar ağırlığını arabesk şarkılara verdi bence doğru bir hamle zira müzikal gerileme reytinglerde ki büyük kayıpları yaşattı. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konu var “İlaç Gibi Radyo” sloganıyla yayın yapan bu radyo istasyonu pop şarkılara yer verdikçe dinleyici kaybetmeye devam edecektir öncelikle reyting kayıplarında en büyük neden programcılar değil müzik politikasıdır altını çizmekte fayda var.
   Kral POP bence olmadı, müzikal anlam da özellikle bu radyoyu diğer radyolardan ayıracak bir tane müzikal farklılık söyleyelim dersek bulamayız. Muhtemelen diğer radyoların listelerinden bir karma ile yayın akışını belirliyorlar ve bu da başarısızlığı getiriyor çok üzgünüm ama etrafımda bu radyo ile alakalı bir tane pozitif söz duymadım, dinleyeni de duymadım, herhangi bir yerde bu radyoya tesadüfte etmedim yani Kral POP maalesef müzikal anlamda sınıfta kalan radyolarımızdan.
    Slow Türk İstikrarını koruyor en çok dinlenen slow müzik radyosu Joytürk ve Slow time bu tarzda slowtürk’ün çok gerisinde…
    Süper FM müzik politikasında değişim yaşadı eski bildiğimiz süper FM tarih oldu yerine liste şarkılar çalan bir radyo geldi diğer radyolardan yine ayırt edilecek büyük bir özellik taşımıyor.
    Diğer radyo istasyonlarından bir farkı olmadığı içinde göze batmıyor eski dinleyiciler ancak bu farkı görebilir…
     Yabancı müzik istasyonlarını bir sonraki yazımda değerlendireceğim şimdilik benden bu kadar ama son olarak belirtmek isterim ki ulusal radyolarımızda müzik direktörleri fark yaratacak adımlar atmıyorlar herkes birbirinden araklayarak liste yapıyor bu şekilde müzikal anlamda radyolarımız belli isimler dışında kimseye yer vermiyor yeni sesleri farklı isimleri de radyolarımızda duymak ve radyonun yıldızlaştırdığı yeni pop starlar görmek istiyoruz.

  Editör :  Editör

1099 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  www.magicfm92.com.tr

 Kategori ¬ Haberler

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 
 Köşe Yazıları

İlhan ALPBOĞA

İlhan ALPBOĞA ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Aralık 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 19
 Bugün : 226
 Dün : 489
 Toplam : 1007515
 Ip No : 3.237.66.86
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.7892 7.8032
  Euro 7.4682 7.5177
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

 Posta Oku                              © Copyright - 1992- www.magicfm92.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.