Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv

Haberler - Plaklara rağbet arttı - www.magicfm92.com.tr
   
 Plaklara rağbet arttı

Plaklara rağbet arttı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 12.2.2009 - 19:55:02


Vizyona yeni giren filmlerde ve TV dizilerinde eski sanatçılarının şarkılarının seslendirilmesi plaklara olan ilgiyi artırdı.

 

Vizyona yeni giren filmlerde ve TV dizilerinde eski sanatçılarının şarkılarının seslendirilmesi plaklara olan ilgiyi artırdı. Antikacılarda Zeki Müren, Ayla Dikmen ve Hafız Burhan gibi sanatçıların plakları aranmaya başlandı...

Adana Antikacılar Derneği Başkanı Sadullah Anıl, imal tarihi en az 100 yıl eskiye dayanan eşya veya bazı yapıtları toplayarak, günümüzde yeniden değerlendirilmesini sağladıklarını söyledi.

Anıl, antikacıların satışa sunduğu eserleri günlerce kent kent gezerek uzun sürede toparlayabildiklerini, onarım isteyenleri ise orijinali bozulmadan tamir ettiklerini belirterek, “Eski plaklar, dolayısıyla gramofon ve pikaplar da son günlerin gözdeleri” dedi.

Bunun nedeninin vizyona yeni giren bazı Türk filmleri ve TV dizilerinde eski sanatçıların şarkılarına yer verilmesi olduğunu anlatan Anıl, şöyle konuştu:

“Günümüzde taş plaklara ciddi denilebilecek kadar dönüş var. Bir film veya dizide eski sanatçılardan birinin seslendirdiği müziği duyup ‘ne kadar güzelmiş’ diyerek tekrar tekrar dinlemek isteyen çok kişi var. Geçmişin esintilerini yaşamak isteyen antika meraklıları veya eskiye özlem duyanlar Zeki Müren, Ayla Dikmen, Nermin Candan, Ayten Alpman, Hafız Burhan gibi sanatçıların eserlerini birkaç ay öncesine göre 4-5 kat fazla istemeye başladı. Artan bu ilgi taş plakların fiyatını da 5 kat artırdı. Eskiye olan özlem, şimdi hayatta olmayan bu sanatçıların isimlerinin tekrar anılmasını, hem de işlerimizin artmasını sağlamış oldu.”

Anıl, eski plaklardaki sesleri, günümüzde son teknolojiyle hazırlanan CD’lere tercih edenlerin bile olduğunu ifade etti.

Eski plakların koleksiyonunu yapan çok sayıda kişi bulunduğunu belirten Anıl, “plaktaki enstrüman ve insan sesinden önce yayılan cızırtı bile kulağa hoş geliyor. CD kayıtlarında bu sesi bulamayanlar haliyle taş plaklara yöneliyor. Her yaş grubuna mensup kişiler ya hobileri ya da meraklanarak plak soruyor. Meraklı olan grubu ise gençler oluşturuyor” diye konuştu.

Plakların fiyatlarının, piyasadaki sayısına göre 1 ile 100 TL arasında değiştiğini belirten Anıl, faaliyet gösterdikleri Adana’daki Kültür Sokağı’nda daha uzun yıllar taş plaklarından yükselen nağmeleri dinletmeye devam edeceklerini kaydetti.

Kaynak:radyocuyuz.com

  Editör :  Editör

1702 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 
 Köşe Yazıları

İlhan ALPBOĞA

İlhan ALPBOĞA ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Mart 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 185
 Dün : 470
 Toplam : 1048360
 Ip No : 3.239.192.241
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.3117 7.3248
  Euro 6.8252 6.8703
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

 Posta Oku                              © Copyright - 1992- www.magicfm92.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.