Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv

Haberler - - İÇ GÜVENLİK SEKTÖRÜNÜN SİVİL GÖZETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ BÖLGE TOPLANTISI ERZURUMDA YAPILDI. - www.magicfm92.com.tr
   
 - İÇ GÜVENLİK SEKTÖRÜNÜN SİVİL GÖZETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ BÖLGE TOPLANTISI ERZURUMDA YAPILDI.

- İÇ GÜVENLİK SEKTÖRÜNÜN SİVİL GÖZETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ BÖLGE TOPLANTISI ERZURUMDA YAPILDI.
 Yazı Boyutu

 Tarih : 16.2.2009 - 14:47:12


İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi projesinin bölge toplantısı Erzurum Palandöken Kayak Merkezinde bulunan Polat Renaissance Otelinde yapıldı.

 

İçişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) ortaklaşa yürüttüğü 'İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi' projesinin bölge toplantısı Erzurum Palandöken Kayak Merkezi'nde bulunan Polat Renaissance Oteli'nde yapıldı.

 

Vali Vekili Gürkan Polat, İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş, Niğde Vali Yardımcısı Hanlar İden, Palandöken Kaymakamı Şenol Esmer, Yakutiye Kaymakamı Yüksel Çelik, Aziziye Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Emniyet Müdürlüğü ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Çin'in Harbin kentinde yapılan Üniversitelerarası Kış Oyunlarını izlemeye gittiği için katılamayan Erzurum Valisi Sami Bulut, konuşmasını önceden hazırlanan video aracılıyla yaptı.

 

Avrupa Birliği müktesebatına uyum sürecinde çok önemli bir projenin hayata geçirildiğini belirten Vali Sami Bulut, video kayıtlı konuşmasında şunları ifade etti:

"Bu proje, ülkemizde iç güvenliğin demokratik gözetimini, yasama sistemine ve kamu yönetimi uygulamalarına entegre etmek amacıyla tasarlanmıştır. Burada genel amaç, vatandaş merkezli, demokratik, bir gözetim fonksiyonu oluşturmak, temel hak ve özgürlüklerin vatandaşlar tarafından etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Projedeki hedef kurumlar, valiler, kaymakamlar, polis, jandarma, gümrük ve sahil güvenlik ekipleri ile özel güvenlik birimleri, sivil toplum ve medyadır. Devlet güvenliğinden kişi güvenliğine geçişi amaçlayan, Türkiye'deki yasal boyutu da ele alan bir projedir."

 

Projenin, iç güvenlik güçlerinin gözetimi ile ilgili olarak sivil toplumu ve medyayı da bu sürece dahil etmeyi amaçladığını kaydeden Bulut, konuşmasında şunları dile getirdi: "Uygulamaya geçildiğinde, güvenlik birimlerinin vermiş olduğu hizmet kalitesinde bir gerileme olmayacak, aksine hem hizmet kalitesi hem de vatandaş memnuniyetini artırıcı çalışmalar yapılacaktır. Bu çalışmalar sırasında demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularına yoğunlaşılırken, ülkemizin iç güvenlik kaygılarının da bir arada ve doğru bakış açısı ile değerlendirilmesi göz ardı edilmemelidir. Bu bakımdan programın eğitim, öğretim ve kültürel programlar ile desteklenmesi ve bu faaliyetlerin sürekliliğinin sağlanması önem taşımaktadır. 21. yüzyılda değişen güvenlik kavramı çerçevesinde, güvenliğin sadece silahlı ve üniformalı birimlerle sağlanamayacağı, bu birimlerle vatandaşın ortak çabası, diğer bir ifade ile sivil katılımın sağlanması yönündeki anlayışın benimsenmesi gerekmektedir."

 

            - KASIM 2009'DA SONA ERECEK

 

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Rahmi Doğan, projenin Haziran 2008'de başladığını ve 3 ilin pilot bölge olarak belirlendiğini söyledi. Kasım 2009'da sona erecek proje kapsamında pilot iller, Erzurum, İstanbul ve Niğde'de çalışmalar yapılacağını kaydeden Doğan, iç güvenlikte şeffaflık sağlanması, vatandaş memnuniyetinin artırılması, devlet güvenliği kavramından, vatandaş güvenliği kavramına geçişin sağlanmasının amaçlandığını kaydetti. Pilot illerde çeşitli ziyaret ve çalışmalar yapılmasının yanı sıra projeyle ilgili Avrupa Birliği ülkeleri olan Fransa, İtalya ve İngiltere'de kanunların ve konuyla ilgili mevzuatlarının da incelendiğini vurgulayan Doğan, hazırlanan raporların 6 Mart 2009 tarihinde İçişleri Bakanlığına sunulacağını belirtti.

 

İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi Projesinin Baş Teknik Danışmanı Sebastian Roche, projenin sunumunu yaptı.

 

Toplantının açılış bölümünden sonra oluşturulan çalışma grupları toplantılarına başladı. Projeyle ilgili toplantılar 17 Şubat akşamına kadar devam edecek. Toplantılar sonunda bir bildiri hazırlanarak kamuoyuna sunulacak.


  Editör :  Editör

1591 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  basın

 Kategori ¬ Haberler

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 
 Köşe Yazıları

İlhan ALPBOĞA

İlhan ALPBOĞA ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Şubat 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 71
 Dün : 469
 Toplam : 1046411
 Ip No : 3.238.7.202
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.3708 7.3841
  Euro 6.9194 6.9652
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

 Posta Oku                              © Copyright - 1992- www.magicfm92.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.