Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          İletişim          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv

Haberler - Tüm Sancaklar 30 Ağustosta Ankarada - www.magicfm92.com.tr
   
 Tüm Sancaklar 30 Ağustosta Ankarada

Tüm Sancaklar 30 Ağustosta Ankarada
 Yazı Boyutu

 Tarih : 29.8.2009 - 14:45:05


Sancakların tarihte ilk defa Ankaradaki Zafer Bayramı törenlerinde hazır bulunacak olması gazete sayfalarına taşındı.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 87’nci yıldönümü kutlama törenleri için tüm sancaklar Ankara’ya çağrıldı.


Sancakların tarihte ilk defa Ankara’daki Zafer Bayramı törenlerinde hazır bulunacak olması gazete sayfalarına taşındı. Çağrının anlamını konunun uzmanları şöyle değerlendirdi:

Sefer için toplanırdı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Mahir Aydın, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde tüm sancakların ilk defa Ankara’ya çağrılmış olmasında, Genelkurmay’ın 2 noktaya vurgu yaptığını belirterek, “Sancak gücü ve gücün birliğini temsil eder. Ankara’da toplanmış olması ile de güçlerin Başkent’te toplanmış olduğu vurgusunun yapıldığını düşünüyorum” dedi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sancakların seferberlik, savaş dönemlerinde toplandığına değinen Pof.Dr. Mahir Aydın, “Osmanlı İmparatorluğu’nda İstanbul başkent iken ordu Balkanlar’a sefere gideceği zaman sancaklar Davutpaşı kışlasında toplanırdı. Anadolu’ya yapılacak seferlerde ise sancakların toplandığı yer Üsküdar’dı. Daha sonra Üsküdar’dan vazgeçildi ve sancaklar Sahreyicedit’te toplandı” dedi.

Her şeyin bir ilki vardır

Emekli Jandarma Genel Komutanı ve eski MİT müsteşarı Teoman Koman ise, “Bu uygulama 30 Ağustos Zafer Bayramlarının bir parçasıdır. Genelkurmay böyle takdir etmiştir. Sancaklar Ankara’da toplanmıştır” dedi.  “Ancak ilk defa törenlerde sancaklar birarada olacak. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu üzerine ise, “Herşeyin bir ilki vardır” dedi.

Çağrı anlamında gizli

“Dağlıca Baskınından Güneş Harekatına”, “Burası Hakkâri, Ankara’dan Göründüğü Gibi Değil”, “Komutanım Ben Şehit Miyim?” “Türk-Amerikan Savaşı-Kanlı Deprem” “PKK Gerçeği, Terör Örgütünün İç Yüzü ve Çözüm Önerileri” adlı kitapları bulunan emekli Tümgeneral Alaattin Parmaksız, “Sancak bir ülkenin birliğini temsil eder. Genelkurmay bu yıl ki Zafer Bayramı törenlerinin ihtişamla geçeceğini ifade etti. Sancağın anlamını doğru bir şekilde okursanız, törenlere tüm sancakların neden ilk kez çağrıldığını anlarsınız” diye konuştu

Eleştirilere sancaklı cevap

Emekli Büyükelçi İlter Türkmen ise, “Ordu son dönemlerde bir çok eleştiri oklarına hedef oldu. Her kesimden orduya karşı ilk kez yükselen eleştirisel yaklaşımlar oldu. Genelkurmay’da bu yıl ki Zafer Bayramı kutlamalarının görkemli geçeceğini son söylemleri ile belli etti. Sancakların da bu anlamda ilk kez bir arada olması ordunun güvenilirliğini yineleme, güçlü ve birarada olduğunu gösterdiği şeklinde algılanabilir” dedi.

Sadece Cumhurbaşkanı’nı selamlar

SANCAK saf ipekten imal kırmızı atlas kumaştan (1x1.5 m) ebatında, gönderi sırma püsküllü olarak hazırlanır. Halen TSK ‘da örneğin sınır ötesi harekatlarda başarılı olan birliklerin sancaklarından madalya takılı olanları da mevcuttur. Meclis kararı paralelinde genelde Cumhurbaşkanı veya belirlenen bir temsilcisi tarafından kara kuvvetlerinde en az alaylara, (alayı olmayan tugaylara), Deniz ve Hava’da ise muadili birliklere verilebilir. Sadece Cumhurbaşkanı’nı selamlayan sancak, bunun haricinde herkes tarafından geçişinde ayakta selamlanır. Karargahta özel bir bölümde korunan sancağın nöbeti devamlı ve kutsaldır. Korumak uğruna gerekirse ölmenin şart olduğu bir nöbettir.


  Editör :  Editör

5898 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 2 Puan Verildi
 Kaynak :  www.magicfm92.com.tr

 Kategori ¬ Haberler

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru

Henüz Duyuru Eklenmemiş

 
 Köşe Yazıları

İlhan ALPBOĞA

İlhan ALPBOĞA ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Mart 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 55
 Dün : 443
 Toplam : 1047760
 Ip No : 34.234.223.227
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.3029 7.3160
  Euro 6.8303 6.8755
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

 Posta Oku                              © Copyright - 1992- www.magicfm92.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede Çilem.Net Yazılımı kullanılmaktadır.